Felinoterapia Środowiskowym Domu Samopomocy oraz w Centrum Usług Socjalnych przy ul. Lwowskiej 28

Felinoterapia to jedna z metod animaloterapii, w której rolę zwierzęcego pomocnika terapeuty pełni kot. Felinoterapię stosuje się w usprawnianiu osób starszych, niedołężnych
i z niepełnosprawnością. Kontakt z kotem wywiera pozytywny wpływ na psychikę, wyraźnie poprawia samopoczucie, obniża poziom lęku, a także przełamuje bariery u osób, które boją się zwierząt.

W zależności od pacjenta, terapia może wyglądać różnie. Przede wszystkim jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu kota na kolanach. Sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie.

Zwierzęta odgrywają także wielką rolę integracyjną.

W terapii, która miała miejsce w Środowiskowym Domu Samopomocy oraz w Centrum Usług Socjalnych przy ul. Lwowskiej 28 w Lublinie, udział brały dwa koty rasy Ragdoll – 13 miesięczny Hary oraz 8 miesięczny Feliks.

Są to koty o spokojnym, przyjacielskim i zrównoważonym temperamencie. Mają nieco flegmatyczny, łagodny charakter. Są niezwykle uczuciowe i spokojne.
Wśród uczestników koty wywołały wiele radości i uśmiechu na twarzach. Byli bardzo zainteresowani wszelkimi opowieściami o kotkach oraz głaskaniem, przytulaniem i zabawą.