Co kto lubi – Warsztaty tematyczne dla Lubelskich Seniorów

Jednym z priorytetów w działalności Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie jest aktywizacja Uczestników – istotny aspekt życia każdego człowieka. W przypadku seniorów aktywność nabiera szczególnego znaczenia , nie tylko dla nich samych ale również dla całego społeczeństwa. Aktywny senior to senior samodzielnie i sprawnie funkcjonujący w środowisku, nie wymagający opieki , który, dysponując dużą ilością wolnego czasu chce i potrafi swoją wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami wesprzeć innych.

W październiku, z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych oraz Europejskiego Dnia Seniora Lubelscy Seniorzy otrzymali propozycję nieodpłatnego udziału w kilku warsztatach tematycznych – formy aktywizacji opartej na edukacji w praktycznym działaniu , prowadzonych przez specjalistów Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie.

W Klubie Seniora „Wieniawa” przy Al. Racławickich 24 dogoterapeutka – pani Magdalena Świątkowska przedstawiła i omówiła podstawowe zasady opieki nad psem. Był też czas na pytania, wymianę własnych doświadczeń i wspomnienia o zwierzętach towarzyszących – najwierniejszych przyjaciołach człowieka. Spotkanie umiliła i uatrakcyjniła swoją obecnością Whoopi – radosna suczka rasy bokser.

Epistolografii czyli sztuce pisania listów poświęcone było kolejne spotkanie. Listy to pisemna forma komunikacji oddalonych od siebie osób. Pisano je już w czasach starożytnych, zgodnie z obowiązującymi zasadami, wzorcami, normami kompozycyjnymi i stylistycznymi. Mogły mieć charakter publiczny np. biblijne listy Św. Pawła do Koryntian lub osobisty, jak słynne listy króla Jana III Sobieskiego do Marysieńki czy Juliusza Słowackiego do matki. Epistolografia to obecnie cała dziedzina nauki zajmująca się metodami interpretowania listów, w których zapisano zmieniający się kulturowo obraz świata. W XXI wieku pisanie listów w wersji tradycyjnej prawie zanikło. Wyparły je smsy i maile uboższe w formie i treści, ze względu na pośpiech pisane w ogromnym skrócie, gdzie emocje i uczucia zastępują kolorowe emotikony. Choć wirtualna bliskość też jest możliwa to jednak listów w pachnących papeteriach trochę żal…. Warsztaty prowadziła pani Beata Sorbian

Na warsztatach kulinarnych, które odbyły się w Centrum Usług Socjalnych przy ul. Lwowskiej 28 i w Centrum Dziennego Pobytu Nr 4 przy ul. Pozytywistów 16, prowadzący – pan Akos Koteczki, rodowity Węgier, zaprosił uczestników do przygotowania potraw z kraju swojego pochodzenia: paprikas krumpli, langos i leczo. Spotkanie zakończyło się wspólną degustacją i wymianą upodobań kulinarnych.

Jak korzystać z poczty elektronicznej? Jak założyć internetowe konto pacjenta ? Jak bezpiecznie posługiwać się profilem zaufanym ? Te praktyczne umiejętności pozyskali uczestnicy warsztatów komputerowych dzięki wskazówkom prowadzących: pani Noemi Jabłczyńskiej i pana Karola Kowalczyka.

Warsztaty taneczne, które poprowadził pan Leszek Gęca poświęcone były polskim tańcom narodowym i regionalnym. Seniorzy zostali krótko zapoznani z ich historią a następnie przy muzyce ćwiczyli podstawowe figury poloneza, oberka i kujawiaka.

Umiejętność wykonywania zdjęć smartfonem chętni mogli zdobyć i udoskonalić na warsztatach pod hasłem „Okiem smartfona”, zorganizowanych w przepięknej jesiennej scenerii w Ogrodzie Saskim. Prowadząca – pani Anna Mikuła poglądowo uczyła jak zrobić ciekawe selfie , zachowując odpowiednie proporcje między obiektami pierwszego i drugiego planu. Uczestnicy otrzymali też wiele istotnych informacji o konsekwencjach związanych z umieszczaniem zdjęć na portalach społecznościowych.

Do Dziennego Domu Senior + w Lublinie przy Al. Jana Pawła II 11 zaproszono seniorów na warsztaty psychologiczne „ Jak dbać o umysł w codziennym życiu ?”. Spotkanie ze względu na ważkość tematu cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród seniorów, skorzystali z niego zarówno podopieczni Zespołu Ośrodków Wsparcia, jak i inni mieszkańcy Lublina .

Kolejna propozycja doskonalenia umiejętności praktycznych zgromadziła miłośników rysunku i malarstwa. Warsztat rysowania techniką akwarelową, który odbywał się nad Zalewem Zemborzyckim poprowadziła dla wszystkich chętnych pani Emilia Antoniewska. Pod jej kierunkiem każdy z uczestników mógł samodzielnie wykonać własny rysunek akwarelą.

Wszystkim uczestnikom warsztatów serdecznie dziękujemy, mamy nadzieję że przygotowana oferta tematyczna odpowiedziała na Państwa potrzeby. Seniorów zainteresowanych aktywnym i ciekawym spędzaniem czasu wolnego zapraszamy do naszych ośrodków. Szczegółowe informacje o naszej działalności można uzyskać pod numerem telefonu: 81 -466 -55 – 60.

Ewa Danek