Lato w Centrum Usług Socjalnych

Lato upłynęło w Centrum pod znakiem słońca, rekreacji i wycieczek tematycznych.

W lipcu aktywnie spędziliśmy dwa przedpołudnia nad Zalewem Zemborzyckim.

Nowo nawiązana współpraca Centrum z Fundacją „Via Jagiellonica” zaowocowała spacerami edukacyjnymi po naszym mieście: „Lublin sejmowy: Zamek i Miasto 1568 -1569” oraz „Śladami uczestników unijnego sejmu” . Obydwie propozycje stworzono specjalnie z myślą o upamiętnieniu 450 – tej rocznicy zawarcia Unii Polsko-Litewskiej.

18 lipca skorzystaliśmy z zaproszenia zaprzyjaźnionej z nami Pani Kierownik Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy ulicy Lwowskiej 6 w Lublinie, gdzie odbył się wykład z prezentacją multimedialną nt. „Powieść historyczna – nie tylko Henryk Sienkiewicz”. Pan profesor Lech Giemza – prowadzący spotkanie , przepiękną polszczyzną zachęcał do czytania powieści historycznych mniej znanych rodzimych prozaików: Elżbiety Cherezińskiej, Antoniego Ossendowskiego, Feliksa Bernatowicza, Teodora Parnickiego.

Miłośnicy warcab oraz gry w tysiąca wzięli udział w rozgrywkach turniejowych . Tym razem szczęście dopisało panu Lechosławowi z Centrum Dziennego Pobytu nr 1 przy ulicy Poturzyńskiej, który zwyciężył zarówno w turnieju warcabowym , jak i w turnieju gry w tysiąca.

Serdecznie gratulujemy!!! Puchar zwycięzcy powędrował z Centrum do CDP 1. Kolejne rozgrywki za rok.

Miesiąc zakończył się wycieczką do Muzeum Wsi Lubelskiej – pachnącego, mieniącego się całą feerią barw letnich kwiatów. Można było pospacerować, odpocząć w cieniu na ławeczkach , nacieszyć zmysły albo potańczyć przy muzyce zespołu Lubelskie Babie Lato. Ugoszczono nas tradycyjnymi gorącymi potrawami : bigosem i pierogami.

W sierpniu wzięliśmy udział w warsztatach „Lublin nad łąką przysiadł” zorganizowanych przez Fundację Krajobrazy. Razem ze specjalistami w dziedzinie entomologii , pszczelarstwa i architektury krajobrazu spacerowaliśmy łąką kwietną przy alei Unii Lubelskiej , odwiedziliśmy pasiekę na dachu Vivo. Poznaliśmy zależności pomiędzy owadami, roślinami i krajobrazem miasta.
Dziękujemy za zaproszenie. Była to wspaniała forma letniej edukacji – pokazanie na przykładach istotnych elementów miejskiego ekosystemu.