Polipragmazja – to warto wiedzieć!

Polipragmazja jest pojęciem odnoszącym się do zażywania wielu (co najmniej 5) leków jednocześnie. Wielolekowość to problem, który koncentruje się na konsekwencjach interakcji między przyjmowanymi lekami, ale także interakcji między lekami a pożywieniem lub ziołami.

Badania wskazują, że 1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Skutki, jakie niesie za sobą opisywane zjawisko mogą być niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i życia pacjentów. Niewłaściwe stosowanie się do zaleceń lekarza, nieodpowiednie połączenie lekarstw czy nieprawidłowe łączenie medykamentów z żywnością lub ziołami, może powodować osłabienie efektu terapeutycznego, a nawet poważne konsekwencje zdrowotne. Polipragmazja jest szczególnie niebezpieczna dla osób, które obciążone są przewlekłymi chorobami takimi jak m.in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność krążenia.

W związku z tym Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z Naczelną Izbą Aptekarską i Naczelną Izbą Lekarską zorganizował kampanię pt.„Świadomy pacjent – skuteczna terapia”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na zjawisko polipragmazji po to, by minimalizować ryzyko nadmiernego i niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na zdrowie i życie pacjentów.

Co zatem mogą zrobić pacjenci? Jak zweryfikować czy przyjmowane przez nich leki nie wchodzą w niebezpieczne interakcje ze sobą lub innymi czynnikami np. pożywieniem?

Jak twierdzi Pani Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: „… zjawisko polipragmazji może zostać w pewnym stopniu ograniczone już podczas wizyty w aptece. Przeprowadzony przez farmaceutę wywiad z pacjentem na temat przyjmowanych przez niego leków jest często pierwszym krokiem w kierunku zwrócenia uwagi na zasady racjonalnej farmakoterapii”. Zwiększanie wiedzy na temat tego w jaki sposób odpowiednio przyjmować leki może być kluczowe dla uzyskania właściwych efektów leczenia, a także zabezpieczenia przed niepożądanymi efektami ubocznymi interakcji zarówno z innymi lekami, jak i pożywieniem.

W związku z tym zachęcamy Państwa do zapoznania się ze szczegółowymi materiałami dotyczącymi polipragmazji. Zawarte w nich informacje mogą okazać się przydatne zarówno w kontekście zwiększania wiedzy o opisywanym zjawisku, jak również dla uzyskania praktycznych wskazówek.

Poniżej zamieszczamy link do strony, gdzie można uzyskać więcej informacji:

https://akademia.nfz.gov.pl/polipragmazja/