Wycieczka seniorów z CDP 4 do Warszawy

W dniu 26 czerwca 2018r. odbyła się wycieczka do Warszawy nawiązujący do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowana dla Seniorów z naszej palcówki i innych oddziałów ZOW.

W trakcie I części zwiedzania miasta zobaczyliśmy miejsca związane z polską walką o niepodległość oraz upamiętnienia osób w różny sposób reprezentujących polskie dążenia do odzyskania własnej państwowości. Na trasie znalazły się pomniki marszałka Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, w Łazienkach Królewskich zobaczyliśmy pomnik Fryderyka Chopina i Henryka Sienkiewicza. Zobaczyliśmy cel podchorążych w Noc Listopadową – Belweder, siedzibę Prezesa Rady Ministrów, miejsce martyrologii narodu polskiego – siedzibę Gestapo w Alei Szucha i, trochę dalej, siedzibę Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego po wojnie. Obecnie w tych gmachach mieszczą się Ministerstwa Edukacji i Sprawiedliwości. Przeszliśmy jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic Warszawy, Alejami Ujazdowskimi, by stanąć w miejscu jednej z najgłośniejszych akcji polskiego podziemia w Warszawie jaką było wykonanie wyroku na szefie SS i Policji, Franzu Kutscherze. Zatrzymaliśmy się również w miejscu, z którego na Aleje Ujazdowskiego w październiku 1939 patrzył Adolf Hitler, przyjmując defiladę armii niemieckiej. Tę część zakończyliśmy pod Sejmem Rzeczypospolitej.

Następnie przejechaliśmy w rejon Krakowskiego Przedmieścia na II część spaceru. Na Krakowskim Przedmieściu i w jego rejonie minęliśmy. Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Pocztę Saską, sprzed której drugiego listopada 1830 roku odjechał Fryderyk Chopin, by nigdy do Polski nie wrócić, pomniki księcia Józefa Poniatowskiego i Adama Mickiewicza. Mijając szczególnie ważny w historii Polski Plac Zamkowy i Zamek Królewski weszliśmy na Stare Miasto. W trakcie zwiedzania warszawskiej Starówki zobaczyliśmy archikatedrę Świętego Jana, miejsce koronacji dwóch władców Polski oraz wielu ważnych wydarzeń historycznych. Z punktu widokowego spojrzęliśmy na drugi brzeg Wisły, zobaczyliśmy Barbakan a także pomniki Jana Kilińskiego, Małego Powstańca. Zatrzymaliśmy się w miejscu jednej z największych tragedii Powstania Warszawskiego by przy pomniku upamiętniającym zryw w sierpniu 1944 roku zakończyć tę część spaceru.

Część III spaceru stanowiły Powązki Wojskowe – to jedna z najważniejszych polskich nekropolii. Tu miejsce ostatniego spoczynku znalazły osoby znane z kart historii zmarłe w okresie od roku 1918 do czasów nam współczesnych. W trakcie spaceru odwiedziliśmy między innymi, groby pułkownika Kuklińskiego, generałów Stanisława Sosabowskiego, Stanisława Skalskiego, Janusza Brochwicz-Lewińskiego, Sławomira Petelickiego, poetów Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jacka Kaczmarskiego i Macieja Zembatego, kompozytora Władysława Szpilmana, dziennikarza Waldemara Milewicza, kardiochirurga Zbigniewa Religii, trenera Kazimierza Górskiego i najlepszego zawodnika w historii polskiej piłki nożnej, Kazimierza Deyny.

Zatrzymaliśmy się przy kwaterze A20, będącej celem wycieczek młodzieży z całej Polski, z grobami „Rudego”, „Alka” i „Zośki”, przy kwaterze „Na Łączce” oraz przy kwaterze ofiar katastrofy w Smoleńsku. Na Powązkach Wojskowych znaleźliśmy również tysiące grobów żołnierzy poległych w czasie zrywów niepodległościowych oraz zabitych na wszystkich frontach II Wojny Światowej.

Udział w wyjeździe zwiększył aktywizację osób starszych i niepełnosprawnych, pozwolił na podniesienie samopoczucia, wzmocnił integrację i przyczynił się do zapobiegania wykluczeniu społecznemu. Tematyka wycieczki przyczyniła się do pogłębienia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa oraz upowszechnienia wiedzy dotyczącej polskiego doświadczenia historycznego, przekazania następnym pokoleniom.