Podsumowanie konkursu “Otwórz drzwi swojej domowej galerii!” oraz warsztatów #zerowaste zorganizowanych z Fundacją Wolne Miejsce

23. września 2021 r. w siedzibie Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie przy ul. Lwowskiej 28 odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego pt. „Otwórz drzwi swojej domowej galerii!”.
Konkurs skierowany był do mieszkańców Lublina w wieku 60+, w celu ich aktywizacji, promowania talentów artystycznych oraz przełamywania lęków związanych z trwającą pandemią wirusa SARS-CoV-2. Organizatorami byli: Zespół Ośrodków Wsparcia w Lublinie oraz Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin.
Patronat medialny objęło Polskie Radio Lublin.

Do artystycznego współzawodnictwa zgłosiło się 39 lubelskich Seniorów, którzy wykonali 57 prac posługując się różnorodnymi technikami. Wśród nadesłanych wytworów znalazły się obrazy malowane farbami akrylowymi i akwarelowymi, rysowane kredkami pastelowymi, wykonane techniką kolażu, a także gobeliny przedstawiające wiejskie krajobrazy. Na wystawie podziwiać można także piękne, koronkowe serwetki, ubranka dla lalek czy drobne elementy dekoracji wnętrz, zrobione na drutach albo na szydełku. Szczególną uwagę przykuwa biżuteria, misternie wykonana z bardzo drobnych koralików: tkana na małym krośnie, wydziergana na szydełku, wykonana za pomocą splotów makramowych, a także szyta metodą sutasz. Bogactwo metod artystycznych uzupełniają haftowane serwetki z ludowymi wzorami, drewniane pudełka ozdobione techniką decoupage oraz tym samym sposobem wykonane wizerunki świętych, czy też bombki styropianowe udekorowane tkaniną i taśmami. Nieco egzotycznego charakteru wnoszą ozdobne kule przypominające japońskie temari. Na szczególną uwagę zasługują ikonay wykonane ręcznie przy użyciu specjalnych farb i pigmentów.

Uroczystość podsumowująca zmagania konkursowe rozpoczęła się od podziękowań, które skierowała do zebranych Pani Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych, po czym razem z Panią Anną Walczak, Dyrektorem Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie, rozdała nagrody i dyplomy autorom wyróżnionych dzieł. Do gratulacji dołączyli też: Pani Ewa Dados – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin do Spraw Seniorów oraz Pan Sławomir Skowronek – Dyrektor Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin.

Wszystkie osoby biorące udział w konkursie zostały uhonorowane pamiątkowymi dyplomami i drobnymi słodkimi upominkami.
Po części oficjalnej i wspólnym pamiątkowym zdjęciu wystąpił chór pracowników Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie, który pod przewodnictwem muzykoterapeuty Pana Piotra Leszegi zaprezentował dwa utwory: „Kwiat jednej nocy” z repertuaru zespołu Alibabki oraz „Lipkę” z repertuaru zespołu Rokiczanka. Grupa wokalna powstała w 2020 roku z inicjatywy pani Dyrektor Anny Walczak, w celu integracji pracowników Zespołu, a także pracowników z Seniorami, z myślą o przyszłych wspólnych wokalno-instrumentalnych przedsięwzięciach. Występ spotkał się z żywym i ciepłym przyjęciem publiczności co znalazło swoje odzwierciedlenie w gromkich oklaskach .

Po części artystycznej nastąpiła krótka przerwa kawowa. Wszyscy goście otrzymali gościńce wypełnione słodkościami.

Druga część spotkania odbyła się w ogrodzie, gdzie odbyły się warsztaty kulinarne „Zero Waste, czyli jak nie marnować żywności” prowadzone przez Fundację Wolne Miejsce. W czasie pokazu kulinarnego pan Mikołaj Rykowski – Prezes Fundacji wraz z dwiema asystentkami opowiedział o problemie marnowania żywności oraz o działaniach prowadzonych przez Fundację Wolne Miejsce, o jej głównej misji zawartej w haśle: „W służbie bliskości wobec samotności”. Wspomniał także o nowej formie wparcia, jaką jest sieć sklepów socjalnych dla osób w trudnej sytuacji materialnej, zagrożonych samotnością czy wykluczeniem społecznym. Na zakończenie każdy z uczestników mógł skosztować przygotowanej potrawy.
Prace konkursowe są prezentowane w siedzibie Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie przy ul. Lwowskiej 28 w Lublinie w godzinach: 10.00 – 14.00 do 30 września 2021 roku. Serdecznie zachęcamy do jej oglądania, bo jak pisał Fiodor Dostojewski w jednej ze swoich powieści: „… piękno uratuje świat…”.