Dzień Babci i Dziadka

Herbatka

Wanda Chotomska

Babciu i dziadku ufajcie wnukom
oni na pewno szklanek nie stłuką.
Oni esencję zaleją wrzątkiem
I stół nakryją czystym obrusem.

Oni to wszystko zrobią na piątkę.
A może nawet na piątkę z plusem.
A nie mówiłam? Już jest herbatka.
Szklanka dla babci, szklanka dla dziadka.

Już ją nalano, już ją podano.
Szklanki śpiewają piosenką szklaną.
Już herbatniki są do herbaty.
już się w herbacie rozpuszcza cukier.

Babciu opowiedz o tamtych czasach
Gdy byłaś wnuczką, a dziadek wnukiem.

Wiersz Wandy Chotomskiej w niezwykły sposób obrazuje to, z czym kojarzymy spotkania u dziadków. Jest herbata, obrus i trochę krzątania; są też herbatniki i długie rozmowy. Dzień Babci i Dziadka jest okazją do tego, by dwa odległe pokolenia spotkały się ze sobą i doceniły role, jakie pełnią dla siebie na co dzień: rolę babci i dziadka – starszego, doświadczonego pokolenia, ale i rolę wnucząt, młodszej części społeczeństwa, która chłonie nowości i poszukuje autorytetów.

Czego może nauczyć dziadek i babcia? Przede wszystkim cierpliwości w pokonywaniu przeciwieństw, wytrwałości w dążeniach do celu, miłości i szacunku do drugiego człowieka. Jednak jest to obustronna wymiana – również dziadkowie mogą czerpać ze sprytu i obeznania młodego pokolenia utrzymując ciekawość świata i uciszając srogi głos, krzyczący wysokim tonem: „W tym wieku?!”. I choć czasem trudno jest spojrzeć na świat w podobny sposób, warto doceniać te różnice – to właśnie one definiują nasze role: dziadków i wnucząt.

Dlatego też z okazji Dnia Babci i Dziadka składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia. Niech spotkania z młodym pokoleniem, zarówno te przy herbatce, jak i te na odległość, będą okazją do tworzenia niezwykłych wspomnień dla tych młodych, którzy za kilkadziesiąt lat będą obchodzić swoje święto.