Przyjemne z pożytecznym, czyli jak funkcjonuje Klub Seniora “Senior Montessori”?

Klub Senior Montessori rozpoczął działalność z początkiem stycznia 2019 roku w ramach programu „LUBInclusiON – działania profilaktyczne i usamodzielniające w środowisku lokalnym oraz utworzenie nowych miejsc usług społecznych” .

Klub mieści się w Lublinie przy ulicy Lwowskiej 28, w siedzibie Zespołu Ośrodków Wsparcia, liczy 20 osób w wieku 60+.

Nadrzędnym celem spotkań klubowiczów jest szeroko rozumiana edukacja, którą kieruje sam uczestnik, zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami, możliwościami oraz samopoczuciem. Model pracy klubu bazuje na koncepcji fazy wolnego uczenia się w pracy z seniorami z wykorzystaniem materiałów geragogicznych zgodnych z pedagogiką Marii Montessori .

Uczenie się na wszystkich etapach życia jest koniecznością, bowiem gwarantuje jednostce aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i komfort psychiczny. W Klubie Senior Montessori uczenie nie ogranicza się do edukacji szkolnej, lecz obejmuje wiedzę, umiejętności i kompetencje nabywane w różnych sytuacjach życiowych, istotne dla funkcjonowania w nowoczesnych społeczeństwach.

Każde zajęcia w klubie realizują model samokształcenia, składający się z sześciu stałych faz tworzących nierozłączną całość:

1. Budowanie nastroju – krótka aktywizacja
2. Wolny wybór pracy
3. Realizacja wybranej pracy
4. Faza ciszy – moment relaksu
5. Faza refleksji – wymiana doświadczeń dotycząca pracy
6. Duchowe wzmocnienie – wyciszenie.

Zasady obowiązujące w naszym klubie to: poszanowanie godności i unikatowości drugiego człowieka – wielokrotnie podkreślane przez Marię Montessori, tolerancja, wyrozumiałość, otwartość na dolegliwości zdrowotne. Seniorzy są w procesie edukacyjnym partnerami a osoba prowadząca pełni jedynie rolę towarzysza i obserwatora. Każdy z używanych materiałów montessoriańskich, nota bene wykonanych w Wiedniu, zawiera tzw. kontrolę błędu, umożliwiającą samodzielne sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia. Ogromne znaczenie ma też aranżacja przestrzeni, w której odbywają się zajęcia, musi ona być dostosowana do potrzeb osób starszych, stwarzać warunki do pracy w skupieniu, zapewniać bezpieczeństwo i komfort.

Zajęcia w Klubie „Senior Montessori” to nie tylko edukacja, to również czas spędzony przyjemnie w gronie sympatycznych, wesołych i wrażliwych osób. Dzięki temu, że w fazie refleksji i duchowego wzmocnienia uczestnicy mają czas na własne wypowiedzi: osobiste wspomnienia, skojarzenia, grupa lepiej się poznała i zbudowała pozytywne relacje. Dobra atmosfera na spotkaniach wzmacnia poczucie akceptacji wśród klubowiczów, podwyższa ich samoocenę, budzi ufność we własne siły i ambicję. Na każdym spotkaniu przewidziany jest dodatkowy czas na wspólne wypicie herbaty, zjedzenie podwieczorku i na swobodną rozmowę.

W efekcie regularnych spotkań Klubu „Senior Montessori” jego członkowie pozyskali naturalną ciekawość świata: nowych miejsc, kultur, wydarzeń. Stali się otwartymi i wnikliwymi obserwatorami życia, które toczy się całkiem blisko – obok nas i bardzo daleko – na innej półkuli. By tę ciekawość zaspokajać i stale rozwijać na naszych zajęciach podejmujemy wskazywaną przez uczestników klubu tematykę, realizując ją metodami angażującymi jak najwięcej zmysłów , zgodnie z wytycznymi Marii Montessori. Oglądamy ciekawe filmy, jeździmy na wycieczki do lasu, grillujemy i bawimy się na świeżym powietrzu, odwiedzamy restauracje specjalizujące się w egzotycznym repertuarze kulinarnym np. japońskim.

Uczestnicy Klubu bardzo lubią nasze cotygodniowe spotkania i z niecierpliwością na nie czekają. Jak sami mówią: „ tutaj spędzają czas łącząc przyjemne z pożytecznym”. Edukacja w takiej formie nie kojarzy się nikomu z oceną, napięciem i przykrym obowiązkiem , wręcz przeciwnie: dostarcza satysfakcji i radości z każdego osiągnięcia.

Czego i wszystkim Państwu serdecznie życzę!

Ewa Danek

 

 

Prezentacja materiałów do samodzielnej pracy dla Klubu Senior Montessori

Zdjęcie przedstawia Ramkę z gumkami prawostronną – przeznaczoną dla osób praworęcznych.
W jaki sposób pracujemy z tym materiałem?

Na początek należy umieścić jedną z kart z zadaniami w drewnianej podstawce, tak, aby materiał uzyskał stabilność.

Następnie należy uważnie przeczytać polecenie znajdujące się na planszy: każdy obrazek przedstawiający instrument muzyczny należy połączyć gumką
z jego słownym odpowiednikiem. Dla utrudnienia nazwy instrumentów zapisano pismem lustrzanym tj. od prawej do lewej.

Po wykonaniu ćwiczenia przekładamy kartę z zadaniami na drugą stronę: jeśli linie zaznaczone na planszy pokrywają się z gumkami – ćwiczenie zostało wykonane poprawnie. BRAWO!

Jeśli nie wszystkie linie się pokrywają – to znaczy, że pojawiły się błędy. Nie szkodzi! Na następnym spotkaniu, gdy sięgniesz po ten sam materiał ponownie pomyłek będzie dużo mniej a może nawet wcale!

A jeśli znudziła Cię karta z instrumentami muzycznymi wymień ją na inną – rozsypankę literową z owocami. Zasada wykonania ćwiczenia jest taka sama.

Pomoce dydaktyczne wykorzystywane na zajęciach Klubu Senior Montessori mają zróżnicowany poziom trudności i obejmują różne obszary tematyczne.

Uczestnicy według własnych upodobań wybierają materiał do ćwiczeń oraz miejsce do pracy. Sami decydują również o tym, czy chcą pracować indywidualnie, w parach czy może w większej grupie.

I TY TEŻ MOŻESZ SPRÓBOWAĆ!